اهمیت رعایت اصول کاربرد پذیری در طراحی سایت
آخرین مقالات سایت

اهمیت رعایت اصول کاربرد پذیری در طراحی سایت

هنگامی که در مورد طراحی سایت صبحت می‌کنیم، عناصر درگیر بسیاری وجود دارد که اهمیت برخی از این عناصر نسبت به بقیه بیشتر است.

اگر شما قصد دارید که برای کسب و کار خود یک سایت طراحی نمایید، یکی از بزرگ‌ترین مسائلی که با آن مواجه خواهید شد کاربرد پذیری سایت است.

کاربرد پذیری (به انگلیسی Usability) به کاربر پسندی و دسترسی سایت بر می‌گردد. اگر این مورد در طراحی سایت شما رعایت شود، احتمال اینکه کاربر در سایت باقی بماند افزایش می‌یابد و از این طریق شما می‌توانید یک بازدید کننده را به یک مشتری تبدیل نمایید.

کاربرد پذیری یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های یک وب سایت است شما با بالا بردن کاربری وب سایت خود می‌توانید تمامی کاربران سرگردان در میلیون‌ها سایت را به سمت خود هدایت کنید.

در صورتیکه سایت شما پیچیده باشد و پیدا کردن محصول یا خدمات شما راحت نباشد، بازدیدکنندگان خیلی سریع سایت شما را می‌بندند و به سایت دیگری مراجعه می‌نمایند.

کاربردی پذیری یک عنصر ساده از لیست طولانی باید و نبایدهای طراحی سایت است، اما همین مورد می‌تواند تمام موارد دیگر را تحت تأثیر قرار دهد.

حال اصول کاربرد پذیری در طراحی سایت چیست؟

در زیر اصول اولیه کاربرد پذیری در طراحی سایت ارائه شده است که با رعایت آن‌ها می‌توانید مدت زمان حضور کاربران را در سایت افزایش دهید.

ساختار صفحه (Layout)

ساختار صفحات وب سایت شما می‌بایست ساده باشد و این امکان را به بازدیدکنندگان سایت بدهید که بدون هیچ تلاش و زحمتی بتوانید به اطلاعات سایت دسترسی داشته باشند.

ناوبری سایت (Navigation)

ناوبری سایت خود را خیلی آسان در نظر بگیرید و همیشه در طراحی سایت این نکته را مد نظر داشته باشید که کاربران نباید با بیش از ۳ کلیک به اطلاعات مهم سایت دسترسی داشته باشند.

برای اینکه ناوبری سایت را بهبود دهیم چه باید کرد؟

ساختار صفحات را طوری پیاده سازی نمایید که کاربر در تمام صفحات تمام لینک‌های سایت دسترسی دارد.
از برد کرامپ استفاده نمایید.
محصولات و خدمات خود را به تعداد سطوح کم پیاده سازی نماید که برای کاربر خسته کننده نباشد.
لینک نقشه سایت را در سایتتان قرار دهید.
و غیره

محتوای سایت

مطمئن شوید که مطالبی که در سایت قرار می‌دهید، جذاب و آموزنده هستند. اگر بازدیدکنندگان سایت علاقمند به خواندن مطالبی که شما مجبورید در سایت قرار دهید نباشند، چرا به انتشار این مطالب اصرار دارید؟

همیشه در نظر داشته باشید که محتوای سایت باید روان و کوتاه باشد و از همه مهم‌تر برای خواننده مفید باشد.

گرافیک سایت

یکی از نکاتی که در افزایش کاربرد پذیری در طراحی سایت باید رعایت نمود، گرافیک سایت می‌باشد. همیشه در نظر داشته باشید که هیچ وقت گرافیک سایت خود را سنگین نکنید، زیرا در صورت عدم توجه، مشکلات زیر برای کاربر به وجود می‌آید.

سرعت بارگذاری یا لود صفحه افزایش می‌یابد و در برخی موارد کاربر حوصله آن را ندارد و سریع سایت شما را می‌بندد.
در برخی موارد استفاده از لوگوهای زیاد و عکس‌های متعدد باعث می‌شود که کاربر در مطالب سایت سردرگم شود.

نتیجه گیری

کاربرد پذیری (Usability) دانش تلفیقی از نتایج آماری از استفاده کنندگان وب سایت‌ها و علم روان شناسی و بیولوژیک می‌باشد. هنگامی که در حال طراحی یک سایت هستید، گزینه مختلفی در آن دخیل هستند با این حال اگر شما می‌خواهید یک کسب و کار موفق در دنیای مجازی داشته باشید، مطمئن شوید که سایت جذاب، گیرا و دارای کاربرد پذیری بالایی دارید که به واسطه آن کاربران تمایل داشته باشند دوباره سایت را بازدید کنند.


 طراحی سایت معلمان
http://webtek.ir